Jak wybrać dobrą firmę w marketingu sieciowym?

Jak wybrać dobrą firmę w marketingu sieciowym?

Jak wybrać dobrą firmę w marketingu sieciowym? Na jakie 7 aspektów zwrócić uwagę przy wyborze firmy MLM, by była to firma właściwa dla Ciebie?

Twoja koleżanka po raz 10-ty wysyła Ci zaproszenie do współpracy z firmą z którą działa? Najlepszą na świecie, która obsypuje pieniędzmi każdego, kto tylko dołączy? Albo dostałaś zaproszenie do znajomych na Facebooku od nieznajomego i od razu ta osoba chce Ci przesłać prezentację, dzięki której jej życie zmieniło się o 180 stopni? A może na grupie ktoś wstawił ogłoszenie, że ma super ofertę dla każdego i wystarczy tylko 20 minut dziennie…

Dla świętego spokoju dołączasz i nagle okazało się, że jednak Ciebie pieniędzmi nie obsypało?

A może faktycznie zauważyłaś i już wiesz, że to ciekawy sposób na zarabianie pieniędzy… Zwłaszcza teraz online, z domu lub dowolnego miejsca na świecie. Z czasem możesz zarabianie naprawdę duże pieniądze. A to praca, którą może podjąć i student, i mama wychowująca dziecko, i biznesmen, i kosmetyczka….

Przeczytaj nasze podpowiedzi, na co zwrócić uwagę, gdy zastanawiasz się, jak wybrać dobrą firmę w marketingu sieciowym.

Jak wybrać dobrą firmę w marketingu sieciowym?

1. Produkty

a) zużywalność

To pierwsze ważne zagadnienie. Jak często Ty i Klienci będą wracać do Ciebie / Producenta po produkty? Czy jest to sprzedaż jednorazowa, bo produkty są trwałe i starczają na lata, czy są to produkty do codziennego stosowania?

Dużo łatwiej jest sprzedać ten sam produkt kolejny raz Klientowi, którego pozyskałaś. Inaczej wygląda obrót ze sprzedaży Thermomixa (to akurat branża sprzedaży bezpośredniej, ale często mylona z MLM), a inaczej kosmetyków do codziennego użytku. Tu sprawdza się powiedzenie, że „Małą łyżeczką lepiej się najesz”.

To duże ułatwienie, gdy nie musisz każdorazowo szukać nowego Klienta.

b) jakość

Na szczęście praktycznie wszystkie firmy w branży network marketingu mają produkty wysokiej jakości. 

Ale bardzo ważne jest to, byś i Ty była przekonana do ich jakości. Używała ich, bo wtedy szczerze możesz opowiadać o ich działaniu i jakości. Często dzięki stosowaniu produktów zaczynamy posiadać własną historię, czy historie bliskich, a to bardzo wzmacnia naszą wiarygodność.

c) czy są zgodne z trendami

Zwróć uwagę na to, że obecnie jest duży nacisk na powrót do natury, na produkty bio czy „eko”.

Jeśli produkt, który oferuje firma, jest naszpikowany chemią, to będzie Ci go ciężko polecać. W dzisiejszych czasach społeczeństwo jest coraz bardziej wyedukowane i wiele Osób płaci za jakość.

Na rynku działają różne aplikacje, np. INCI Beauty, które skanują kod kreskowy i oceniają skład produktu. Zerknij, sprawdź produkty firmy, które chciałabyś polecać. Tak, byś potem nie musiała się wstydzić i tłumaczyć…

d) czy sprzedaż odbywa się za pośrednictwem prezentacji

Zwróć również uwagę na to, czy sprzedaż produktów odbywa się za pośrednictwem prezentacji stacjonarnych? Czy można produkty kupić bezpośrednio od Producenta. Czy są punkty stacjonarne (sklepy zielarskie, apteki), czy można kupić online bezpośrednio od Producenta?

Jeśli dostajesz link partnerski do sklepu, który obsługuje Producent (np. taki link), to możesz wyjechać sobie na drugi koniec świata (zadbaj tylko o dostęp do internetu) i wystarczy, że wyślesz Klientowi link, a cała sprzedaż potoczy się poza Tobą. W takim systemie pracy, możesz zrobić sobie miesiąc urlopu (marketing sieciowy często kojarzony jest z wolnością czasową i finansową), a i tak będziesz zarabiała pieniądze.

W sytuacji, gdy podejmiesz współpracę z firmą, w której są wymagane systematyczne prezentacje sprzedażowe, to Twój dochód będzie generowany tylko wtedy, gdy będziesz czynnie pracować na prezentacjach produktowych. I nie jest to złe rozwiązanie, ale dopytaj, czy z czasem pojawi się dochód niezależny od ilości Twoich prezentacji? Np. czy budujesz strukturę i otrzymujesz również prowizje z obrotu Zespołu. To niezwykle ważne, bo czasem wydarzy się coś, co sprawia, że nie możesz fizycznie pracować, a są możliwości, by mimo tego otrzymywać wynagrodzenie.

e) nowości

Jak często firma wprowadza nowości? Wprowadzenie nowego produktu nie jest prostą sprawą, ale rozbudowywanie portfolio jest niezwykle ważne, bo od razu widać, czy firma odpowiada na zmieniające się potrzeby konsumentów.

Zwróć uwagę także na to, że gdy firma systematycznie rozszerza swoje portfolio, to dodaje Ci kolejnych klientów na produkty oraz daje Ci możliwość zwiększenia średniego koszyka zakupów.

2. Koszt wejścia

Po pierwsze zwróć uwagę na to, co otrzymasz w zamian za pieniądze, które musisz zapłacić na start. Jeśli nie są to produkty fizyczne, albo płacisz tylko „wpisowe”, to istnieje duże ryzyko, że dołączysz do piramidy finansowej, które są nielegalne.

Czy da się dołączyć do branży marketingu sieciowego bez kosztów wejścia?

Tak. Są takie firmy.

Ale…

Pieniądze w firmach w branży MLM pojawiają się z obrotu produktem (kupowanym na własny użytek oraz sprzedawanym). Więc tłumaczenie, że do danej firmy przyłączysz się bez żadnych zakupów od razu daje do myślenia:

– albo faktycznie dołączasz do jakiejś piramidy

– albo nie będziesz zarabiał. Bo skoro Ty nie musisz nic kupować, ani ludzie, których zaprosisz, to w jaki sposób pojawi się premia? Jeśli to premia za zapis do struktury, to patrz punkt powyżej.

Warto zwrócić uwagę na wysokość pakietu startowego, nie tylko pod kątem Twoich możliwości finansowych, ale również pod kątem duplikacji. Czy łatwiej będzie Ci pozyskać Osoby do współpracy, gdy pakiet wejściowy kosztuje 2000zł, czy 500zł?

Warto porównać sobie wysokość premii, którą otrzymasz „ze sprzedaży” pakietu startowego, bo najprawdopodobniej okaże się, że łatwiej Ci będzie (i bardziej Ci się opłaci) pozyskać 3 Osoby na pakiet za 500zł, niż jedną za 2000zł i tym samym zarobisz więcej w skali miesiąca.

a) Twoja miesięczna aktywność

To bardzo ważny aspekt Twojego biznesu! Ten punkt przeanalizuj co najmniej pod dwoma kątami:

– Twoja aktywność obowiązkowa, by utrzymać wypracowaną pozycję

Czy jesteś ją w stanie wypracować dzięki kupowaniu produktów na własny użytek? Czy musisz posiłkować się sprzedażą, by odzyskać część pieniędzy?

W mojej głowie mam przykład dwóch firm: w jednej ta aktywność to ok. 500zł, przy wyższych stanowiskach ok. 900zł (przy czym wtedy zarabiasz już zazwyczaj min. 1500zł i możesz zrabatować koszt zakupów do 90% – czyli dopłacasz tylko 10% wartości). W drugiej firmie ta aktywność to koszt rzędu 3900zł – raczej trudno jest zużyć produkty o tej wartości co miesiąc (zarobki na tym poziomie są często dużo niższe). I wielokrotnie nawet nie opłaca się wypracowywać tej aktywności, bo suma zainwestowanych pieniędzy w produkty, przewyższa kwotę wypłacanej prowizji.

– Twoja aktywność, by otrzymywać premię

I tu znowu wesprę się przykładami dwóch firm. W jednej, jeśli nie zrobisz aktywności własnej, nie otrzymasz prowizji wypracowanej przez Zespół, ale jeśli zaprosisz nową Osobę i Ona zakupi zestaw startowy, to otrzymasz marżę z tego zakupu.

W drugiej natomiast (tam, gdzie jest to koszt  rzędu 3900zł), jeśli nie zrobisz aktywności, to nie otrzymujesz premii, co więcej na jednym ze stanowisk, jeśli nie będziesz miała aktywności, to i Twój rabat na produkty będzie mniejszy o 5%. Rabat na zakupy spadnie z 35% do 30%.
I tu pojawia się dodatkowe wyzwanie. Z racji tego, że w tej amerykańskiej firmie poziom aktywności jest wysoki, to kwitnie potem sprzedaż na Allegro. Są wręcz Zespoły, gdzie managerowie nakazują wzięcie kredytu ok 6000 – 7000 zł na zakup produktów i odsprzedaż na platformach zakupowych. Niestety nie ma to nic wspólnego z biznesem sieciowym. A budowanie zespołu w ten sposób, że nakazujesz komuś wziąć kredyt i to on zostaje z produktami za kilka tysięcy złotych… To na pewno nie jest współpraca ze sobą, tylko zarabianie na osobach z zespołu.

!!! Uwaga !!!

Są firmy, które są dumne z tego, że nie musisz u nich kupować żadnych produktów na start, by dołączyć do firmy, ani nie musisz także robić co miesięcznej aktywności. Pamiętaj, że to niesie za sobą również pewne ryzyko… jeśli nie ma obrotu produktami, to … nie ma również wypłat!

Są firmy w których Ty nie musisz mieć swojej aktywności, ale! musi się ona pojawić w Twojej pierwszej linii i jest to około 8000 – 9000zł!

Dopytaj więc dobrze o plan wynagrodzeń i takie szczegóły. Jeśli masz pytania, zastanawiasz się nad wyborem jakiejś firmy, to odezwij się do mnie. Pomogę Ci znaleźć odpowiedzi na te pytania, tak, byś mogła podjąć najlepszą decyzję dla Ciebie.

b) duplikacja

Zwróć uwagę na to, że im wyższy koszt wejścia, tym trudniej jest pozyskać nowych Partnerów Biznesowych. Jest to na tyle istotne, że jeszcze raz uczulamy na zwrócenie uwagi na ten „szczegół”.

Uwaga!

Warto dopytać, czy w Firmie, z którą chcesz współpracować nie trwa jakaś akcja wspierająca. U nas co jakiś czas pojawia wsparcie, podczas którego możesz otrzymać dwa razy wyższą premię z obrotu globalnego firmy!! Albo wsparcie dla nowych Klubowiczów i nagrody za ponad 430zł.

Przeczytaj więcej informacji, albo skontaktuj się z nami.
Odpowiemy na Twoje pytania.

3. Jak długo firma działa na rynku?

Jeśli zastanawiasz się na pytaniem: Jak wybrać dobrą firmę w marketingu sieciowym?… To odpowiedzi na to pytanie stanowią bardzo ciekawe zagadnienie. Dlatego, że jeśli firma jest wiele lat na rynku, to ma to swoje plusy:

  • jest rozpoznawalna
  • jej produkty są znane
  • daje to poczucie bezpieczeństwa
  • zapewne działa na wielu rynkach, więc nie ma tam problemu z dostępnością do produktów

ale ma to również minusy:

  • rynek jest mocno nasycony
  • trudniej pozyskać nowych Partnerów Biznesowych, bo wielu z nich „próbowało” lub ma kogoś w rodzinie, sąsiedztwie, u kogo zaopatrują się w produkty
  • czasem zarząd i struktury są bardzo skostniałe
  • „starzy menadżerowie” mają układy w biurze (znam takie przykłady) i dla nich pewne reguły są łamane, łącznie z dostępem do produktów, czy zgodami na sprzedaż online, która oficjalnie jest nielegalna i tym sposobem nowe osoby mają dużo trudniej

Jeśli lubimy wyzwania (a nie tylko „przychodzić na gotowe”), firma jest stosunkowo młoda i systematycznie odnosi wzrost, to nie warto jej skreślać.

Warto nastawić się na to, że będą różne wyzwania, np w dystrybucji na nowe rynki, ale jeśli firma jest dobrze zarządzana, to uruchamianie nowych rynków będzie wiązało się nie tylko z wyzwaniami, ale i promocjami i wsparciem Firmy w pozyskaniu nowych Partnerów Biznesów (dedykowane programy bonusowe).

Z drugiej strony, czy nie dobrze być jednym z pierwszych na nowym rynku? Obecnie w DuoLife mamy takie kraje, gdzie współpraca jest w fazie początkowej i np na terenie kraju dopiero 3 Osoby wypracowały poziom samochodowy.

4. Zakupy

Skoro pieniądze biorą się z obrotu produktami, to odpowiedz sobie na pytania (albo zadaj te pytania Osobie, z którą rozmawiasz o nawiązaniu współpracy). Jakie jest:

a) minimum logistyczne

Czy jest i w jakiej wysokości? To niezwykle ważne. Bo jeśli zainteresujesz Koleżankę z drugiego końca Polski produktem o wartości 40zł, to sprawdź, czy będzie mogła Ona kupić ten jeden produkt bezpośrednio od Producenta? Jeśli nie będzie mogła kupić tylko pojedynczego produktu, to zacznie szukać tego produktu w internecie, np. na platformach sprzedażowych lub w sklepach www innych Dystrybutorów. I wtedy Ty się napracujesz, a ktoś inny zarobi pieniądze.

Zwróć również uwagę na koszt wysyłki. Ile wynosi i czy są jakieś opcje dodatkowe:

  • darmowa wysyłka (lub za 1zł) przy zakupach powyżej jakieś kwoty
  • czy można łączyć zamówienia z innymi Klubowiczami (np Sąsiadką), tak, by zakupy liczyły się na konto każdego Klubowicza, a można się podzielić kosztami wysyłki

b) czy są obowiązkowe

Dopytaj, czy zakupy są obowiązkowe co miesiąc i jakie konsekwencje wynikają z ich braku (brak premii, spadek w awansach, wyższe ceny…)

Dopytaj, czy są jakieś nagrody za co miesięczne zakupy.

c) dostępność produktów (i ceny) poza firmą (olx, allegro)

O ile Producent nie może zabronić tej sprzedaży, ani ustalać cen, o tyle może wspomóc Cię w tym, by Klient kupował produkty za Twoim pośrednictwem. Będzie to np:

  • atrakcyjny system zniżek cenowych (np. w Firmie z którą współpracuję, Osoba fizyczna może obniżyć cenę produktu do 90% rabatu)
  • bonusy lojalnościowe za systematyczne zakupy – co miesiąc nawet 3 produkty, każdy w cenie 1 zł
  • dodatkowe promocje typu 2+1 itp
  • Zestaw Dzień i Noc za 1 zł dla nowozarejestrowanych Klubowiczów, którzy przez 3 pierwsze miesiące mają aktywność swoją lub swoich Klientów łącznie o wartości min. 500 pkt

d) reklamacje

Dopytaj o to, jak załatwiana jest obsługa reklamacji. Czy to Ty, czy Klient składa reklamację. Na kim ciąży odesłanie produktu i procedura reklamacji.

Dużym ułatwieniem jest posiadanie linku partnerskiego sklepu internetowego, który obsługuje Producent, bo wtedy umowa zawarta jest pomiędzy Producentem i Twoim Klientem. Ty wspierasz Klienta w procesie reklamacyjnym, ale procedura odbywa się między Klientem i Producentem.

W jednej z Firm, działających również na polskim rynku, Producent oferuje 100% Gwarancję Satysfakcji i jeśli Twój Klient zużyje całe opakowanie i będzie chciał oddać (w ciągu 30 dni od zakupu), to z jednej strony super! Bo masz zadowolonego klienta, ale sytuacja wygląda tak, że Ty odsyłasz puste opakowanie do Centrali, Producent przysyła Ci nowy produkt, a Ty oddajesz Klientowi pieniądze. Trochę ryzykowne, bo aby odzyskać pieniądze musisz komuś sprzedać nowy produkt. Ale i takie możliwości się pojawiają i warto o nich wiedzieć, zwłaszcza jeśli chcesz skupić się na sprzedaży produktów.

5. Rozliczenia i umowy

W przypadku, gdy prowadzisz działalność gospodarczą, to nie ma większego problemu. Wstawiasz odpowiednie PKD, udzielasz zgody na samofakturowanie i pieniądze są automatycznie (albo musisz kliknąć opcję wypłaty) na firmowym koncie.

Co jednak w przypadku, gdy nie prowadzisz działalności? Na co zwrócić uwagę? Kiedy wynagrodzenie traktowane jest jako dochód? To bardzo ważne pytania, które należy zadać na początku, zanim podejmiesz decyzję o współpracy w branży MLM.

a) wypłata wynagrodzenia

Czy będzie wypłacana w postaci produktów, które będziesz musiała sprzedać, by je spieniężyć i móc opłacić rachunki? Czy będzie ona w formie przelewu na konto bankowe lub na kartę płatniczą?

b) umowa o współpracy

Dopytaj, czy będziesz miała podpisaną umowę o współpracy, czy wynagrodzenie będzie wypłacane w formie premii i rozliczane PIT-em na koniec roku? Czy może wynagrodzenie będzie w formie nagrody i podatek będzie odprowadzany każdorazowo za Ciebie do Urzędu Skarbowego?

6. System pracy

To podstawa, z którą albo dostaniesz szansę na osiągnięcie sukcesu, albo narazisz się na poniesienie porażki. Dlatego jeśli zastanawiasz się jak wybrać dobrą firmę w marketingu sieciowym, to dopytaj koniecznie o system pracy i o sposoby na to, jak odbywa się:

a) rekrutacja

Otwórz oczy i przyjrzyj się w jaki sposób Ty jesteś zapraszana do biznesu. Będziesz chciała tak pracować z innymi ludźmi?

Jeśli dostałaś propozycję – kolejny spam wrzucony w messenger, to wiedz, że i Ty będziesz uczona, by tak pracować…

Wiele Osób nie chce dołączać do branży marketingu sieciowego, bo obawiają się tego, że stracą znajomych. Pamiętaj, że siła tego marketingu polega na duplikowaniu prostych działań, które wykonuje cały Zespół.

b) wdrożenie (szkolenie w teorii i praktyce)

Dopytaj, czy otrzymasz materiały szkoleniowe i jak wygląda praktyczna nauka tego nowego zawodu. Nie daj się zbyć skoroszytem 20 kartkowym… Jeśli na starcie będziesz improwizowała, to ryzykujesz poniesienie porażki.

Pamiętaj, że jedno to wdrożenie Ciebie w system pracy, w firmę, w produkty, a drugie to, czy będziesz potrafiła wdrożyć Twojego nowego Klubowicza? Sprawdź, czy jest system szkoleniowy i czy są Osoby, które Ci w tym pomogą?

c) online, czy offline

Nawet dziś jest wiele firm, które nie mają systemu pracy online. Pojawiają się co prawda próby nagrywania materiałów, sporadyczne spotkania online.

Dopytaj, bo są takie firmy, gdzie codziennie odbywają się szkolenia online (wybierasz te szkolenia, których potrzebujesz), spotkania online dla Twoich Klientów i potencjalnych Klientów, są nagrane materiały, które wysyłasz wtedy, gdy Klient ma czas obejrzeć. Dostaniesz również system narzędzi do raportowania działań i skuteczności Twojego Zespołu.

U nas w firmie działa również wielkie wsparcie w postaci linków partnerskich i remarketingu, co ogromnie ułatwia pracę.

e) wsparcie Liderów z wyższych pozycji

To, co bardzo ważne, dopytaj o to, w jaki sposób komunikujecie się z Liderami z wyższych pozycji. Czy macie wspólne odprawy, zoomy, czy można skontaktować się bezpośrednio z Liderem?
W czasie pracy pojawiają się różne pytania, wyzwania i niezwykle istotne jest to, byś mogła porozmawiać o wątpliwościach i poprosić o radę Lidera, który przeszedł już drogę, którą Ty chcesz pójść.

 

f) system pracy

Niezwykle ważne jest także to, czy budujesz zespół w jednej linii pod sobą, czy budujesz w głąb. Pamiętaj, że biznes sieciowy to praca zespołowa i jeśli osoby nad Tobą również budują w głąb, to i Ty możesz otrzymywać dodatkowych Klubowiczów. Zobacz, na czym to polega – przeczytaj: Budowanie struktury na szerokość i w głąb

7. Kogo wybrać na Lidera.

Czym się kierować przy wyborze Firmy i swojego UpLine?

Z jednej strony warto zwrócić uwagę na osiągnięcia tej Osoby, bo im więcej Ona sama potrafi, tym więcej i Ciebie będzie w stanie nauczyć, ale…

Czasem warto dopytać o jeszcze jedną istotną informację… o to (i tu się powtórzę), jak wygląda współpraca z innymi Liderami w ramach struktury?

Nawet, jeśli ta Osoba nie będzie miała jeszcze sukcesów na swoim na koncie, ale systematycznie pracuje z Liderem i również Ty będziesz mogła pracować z tym Liderem, to porozmawiaj z nimi, poczuj, czy będzie Ci się dobrze z nimi pracowało.

Czasem zdarza się, że ktoś dołącza do zespołu zaproszony przez koleżankę lub nieznajomą osobę z internetu i ciężko idzie współpraca. Wtedy warto poszukać kogoś w górę sponsorowania. Kogoś, z kim złapiesz wspólny język, zgodność charakterów i wspólnie pójdziecie po sukces!

A jeśli masz już swój nawet mały zespół i widzisz, że Osoby z Twojego Teamu łapią świetny kontakt z Liderami – Twoimi Upline`ami, to nie bój się tego. Pozwól im pracować razem.

Przecież Twojemu Liderowi również zależy na tym, byś Ty i Osoby z Twojego Zespołu odnosiły sukces.

 

Jak wybrać dobrą firmę w marketingu sieciowym?

Niedawno rozmawialiśmy na ten temat z naszym Liderem i do tego wszystkiego, co już poruszyliśmy, mogę jeszcze dopisać:

  • kontakt z Zarządem
  • Rada Liderów, która przynosi na spotkania z Zarządem pomysły z Zespołów. Rada Liderów to grupa złożona z Dyrektorów, Vice Prezydenta i Prezydenta, których wiedza i doświadczenie potrafią weryfikować pomysły ze Struktur.
  • Szybka reakcja i elastyczność na zmiany na rynku. Analiza sytuacji i brak skostniałych procedur pomagają podejmować decyzje w krótszym czasie.

Jeśli stoisz na rozdrożu, chcesz dołączyć do firmy z branży MLM, ale jeszcze masz jakieś pytania i zastanawiasz się, jak wybrać dobrą firmę w marketingu sieciowym, czy nadajesz się do tego rodzaju współpracy, to zapraszam Cię do kontaktu.

Zadaj mi pytania, a ja pomogę Ci znaleźć drogę właściwą dla Ciebie.

A jeśli jesteś zdecydowana, by ruszyć w tą przygodę razem z nami w ramach projektu DuoLife, to kliknij przycisk poniżej i dołącz do nas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *